ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ

Οικολογικά Σχολεία (Eco-schools)

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ
ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2024–2025

Πρόγραμμα Οικολογικά Σχολεία (Eco-schools)
 Το Σχολείο μας, ως ένα από τα σχολεία που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα Οικολογικά σχολεία (Eco-schools) έχει θέσει στόχο την καλλιέργεια και προαγωγή της εκπαίδευσης για Αειφόρο Ανάπτυξη. Στόχος μας είναι πρωταρχικά η ενδυνάμωση των μαθητών/τριών, ώστε να γίνουν οι ίδιοι/ες οι φορείς της αλλαγής που έχει ανάγκη ένας αναπτυξιακά βιώσιμος κόσμος με τη συμμετοχή τους σε ευχάριστες και δημιουργικές εκπαιδευτικές δράσεις. Επίσης, στόχος μας είναι να μπορούν να προτείνουν λύσεις προς τα περιβαλλοντικά προβλήματα που δημιουργούνται, να αναπτύσσουν στάσεις και συνήθειες στη ζωή τους που οδηγούν προς την αειφορία, να γίνονται πυρήνες ανάπτυξης της αειφορίας και να σέβονται το σχολικό περιβάλλον και να δρουν μέσα σε αυτό αειφορικά.

Το θέμα του προγράμματός μας κατά τη φετινή σχολική χρονιά είναι «Καθαρό Νερό - Υγιεινή Διαβίωση». Η Οικολογική Επιτροπή σε συνεργασία με όλους τους φορείς, Σχολική και Τοπική Κοινότητα (Κοινοτικά Συμβούλια, τοπικοί Οργανισμοί Νεολαίας, Περιφερειακό Τμήμα Δασών και Σύνδεσμο Γονέων και Κηδεμόνων), θα εργαστεί σκληρά, έτσι ώστε οι μαθητές/τριες του σχολείου μας να αναγνωρίσουν τη σημασία του περιβάλλοντος για τη ζωή και να αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση.

Υπεύθυνη προγράμματος κατά το σχολικό έτος 2024-2025,
Άντρη – Σύλβια Νικολάου, Βιολόγος